تبلیغات
در یاد دیروز_به امید فردا - لودگى هاى فردوسی پور رشتى ها را نمى خنداند
در یاد دیروز_به امید فردا

مقاله و تحلیل

عادل فردوسی پور، هواداران داماش

 

وارش اسپرت - تارنمای هواداران داماش گیلان: داستان فردوسى پور و فوتبال رشت شده به مانند بعضى از كارشناسان لس آنجلس نشین تلویزیون هاى سیاسى كه همچنان با معلومات سال 57 مى خواهند مسایل روز ایران را تجزیه و تحلیل كنند و معیارهاى تحلیل شان گویى قرار نیست هرگز به روز شود!

 

عادل هم بدون اینكه در تمامى این سال هاى شكوفایى فوتبال رشت حتا یك بار گام به رشت بگذارد و جو پر از شور و شوق مردمان این شهر را از نزدیك لمس كند تنها به استناد آنچه از گذشته هاى دور در ذهن دارد و گزارش هاى نصف و نیمه گزارشگران اغلب تازه كار و غیر حرفه اى اش در رشت، مى خواهد به بینندگانش القا كند آنچه كه خود او فقط به آن باور دارد و با واقعیت فرسنگها فاصله دارد، درست است و دیگران شعر مى گویند!

 

متن کامل در ادامه مطلباگر با استناد به برنامه هاى نود در این پانزده ساله بخواهیم یك گزارش تحلیلى درباره فوتبال رشت بنویسیم، باید بگوییم: مردم رشت اغلب غیر فوتبالى اند و آن اندك فوتبالى هایش یا هوادار پرسپولیس اند و یا استقلال. همانها كه در بین دو نیمه بازى داماش سریع به خانه مى روند تا مسابقه پرسپولیس استقلال را ببینند( حالا آن چهار پنج هزار نفرى كه در ورزشگاه تا پایان مانده اند قرار است در دوربین عادل دیده نشوند چون آن ده پانزده نفرى كه رفته اند با آنچه در ذهن عادل وجود دارد جور در مى آید!) شهر رشت هرگز ستاره اى را نتوانسته در سطح نخست فوتبال پرورش دهد و همه كسانى كه در فوتبال این شهر مى درخشند دست پرورده تیمهاى دیگر هستند و تنها به قصد پول پارو كردن به رشت آمده اند( حالا جهانبخش از فوتبال رشت به قلب اروپا رفته و حسن زاده و سیف الهى كه در لیست مازاد پرسپولیس بودند و در داماش پدیده شدند و ستارگانى چون مهدوى، آبشك، حسین و مرتضى ابراهیمى، چاوشى، طباطبایى، افتخارى، داداش زاده، هرندى، نظیف كار، نظرمحمدى و دهها ستاره دیگر از فوتبال رشت در فوتبال ایران گل مى كنند و مى درخشند همه از نظر استاد جرقه اى هستند و نباید خیلى به موضوع هاى بى اهمیتى مانند بى توجهى مربیان تیم ملى به عدم دعوت امثال آبشك و نظیف كار و جهانبخش و ابراهیمى پرداخته شود).

  

در رشت هیچ وقت هیجان فوتبالى در بین مردم روى نمى دهد، از آن مدلها كه همیشه عادل در برنامه هایش پیش از بازى هاى حساس در آبادان و دروود و انزلى پخش مى كند( در گزارش هاى نود از شهرهاى دیگر مثلا چسباندن یك كاغذ در تبلیغ فوتبال پشت در یك بقالى به عنوان شور و شوق فوتبال محسوب مى شود اما وقتى جوان هاى رشتى براى حمایت از داماش شان پشت در استاندارى تحسن مى كنند، پشت اتاق نماینده مجلس زجه مى زنند و براى بازى هاى خارج از خانه با دهها اتوبوس به شهرى دیگر لشگر كشى مى كنند و در حالى كه مجموع حضور تماشاگران در شیراز و اصفهان و قم و كرج و اهواز پنج هزار نفر نمى شود، در رشت براى هر بازى غیر حساس هفت هشت ده هزار نفر ورزشگاه را پر مى كنند لابد از دیدگاه عادل همگى از استان همسایه به عضدى ترانسفر مى شوند كه ارزش بازگو نمودن و مقایسه را ندارد!)

 

مردم این نقطه از سرزمین ما هیچ وقت تحلیل درستى از فوتبال ندارند و مثلا اگر داماش در یك بازى برتر و به لطف نگرفتن دو پنالتى به استقلال مى بازد، گزارشگر نود حرفهاى هوادارى را پخش مى كند كه مى گوید باید مربى خوب خارجى بیاوریم!( این هواداران فوتبال دوست رشتى همان هایى هستند كه با هر مدلى كه مى توانستند مربى غیر بومى كه نتیجه نمى گرفت را كنار گذاشتند و در عوض پشت مربى كاربلدى چون ناظمى ایستادند، آنهم در روزهایى كه داماش با ناظمى باخت مى آورد و در آستانه سقوط به لیگ یك بود یا امسال كه اوایل بد نتیجه مى گرفت. لطفا دست تان را روى قلبتان بگذارید و بگویید اگر تماشاگران مثلا شاهین بوشهر یا نفت آبادان بعد از حذف در مرحله نیمه نهایى یا باخت مقابل تراكتورسازى و آستانه سقوط به لیگ برتر ده دقیقه یك بند از مربى و تیم بازنده شان تقدیر كنند، چند ویژه برنامه توسط فردوسى پور به آن پرداخته مى شد و رفرنس داده مى شد!؟) طبق مانیفست فردوسى پور رشت در جغرافیاى فوتبال ایران هرگز مكان سوق الجیشى محسوب نمى شود و فقط باید گزارشگران عادل طبق دستور گاف هاى رشتى ها را بگیرند!

 

اینكه چند نفر روى نیمكت داماش مى نشینند و چند نفر با موبایل روى نیمكت حرف مى زنند، یك كمدین لوده گوش فرزندش را مى گیرد تا صداهاى ناجور به گوش بچه اش نرسد( آخر در سایر شهرهاى ایران موسیقى باخ از تماشاگران پخش مى شود!) یا چند تماشاگرى كه از شهرهاى اطراف براى ورود مجبور است خود را هوادار داماش جا بزند، غافل از اینكه یك ورزشگاه پر از داناشى است و به این رنگین كمان بازى ها رشتى ها نیازى نخواهند داشت و دهها سخن دیگر...

 

عادل در سال گذشته و در دعواى مدیریتى داماش هم طرف كسى را گرفت كه در دل رشتى ها جایى نداشت و به نوعى روى اسب بازنده شرط بست! و وقتى هم فهمید كه چه گاف بزرگى داده هرگز حاضر نشد از همه ى آنهایى كه دلشان را شكست پوزش بطلبد. و حالا هم سوژه تازه عادل در این چند مدت جور شده است: اینكه ناظمى در داماش یك مجسمه است و همه كاره عابدینى است! اگر داماش مى برد ناظمى هیچ كاره است! اگر تعویضى طلایى مى كند ناظمى تنها نظاره گر است. اگر در سال گذشته قهرمانى را داماش از سپاهان مى گیرد و جشن قهرمانى استقلال را خراب مى كند و تراكتور را امسال به با شكست به خانه مى برد و هر شاهكارى از خود در مى كند در برنامه نود مطرح نمى شود مگر به قصد تخریب فوتبال رشت است و بس.

 

از نظر فردوسى پور، رسول خطیبى وقتى تیمش را به لیگ برتر مى آورد شاهكار كرده اما ناظمى هرگز نباید شایسته تقدیر باشد كه در پنج بازى تیمش یازده امتیاز كسب كرده است. آخر ناظمى كه عادل به بینندگانش شناسانده، یك شبه وارد فوتبال شده است و آن افشین ناظمى كه سالها كاپیتان استقلال رشت بود و بیش از ده سال سابقه كمك مربى در تیمهاى استیل آذین. پگاه و بعد داماش و نساجى در كنار جهانپور، بگویچ، اصغر شرفى، نادر دست نشان، فیروز كریمى، دینورزاده، درخشان، یسیج، قاسمپور و ... را داشته هرگز وجود خارجى نداشته است. عادل به بینندگانش مى گوید كه عابدینى بدون حضور در تمرینات و جلسه هاى كوچینگ كادر فنى در طول هفته و شب مسابقه، تنها با دادن لیست نفرات فیكس و اعلام تعویض بازیكنان آن هم به صورت تلفنى قادر است تیمش را به برترى برساند و كسى هم نمى پرسد كه اگر چنین فردى در فوتبال ایران هست چرا از او در كوچینگ تیم ملى استفاده نمى شود!؟

 

فردوسى پور كه بارها با نشان دادن گزارش هاى تصویرى اعتراض مردم سایر شهرها به او ژست روشنفكرى گرفته است، تا امروز حاضر نشده است كه حتا یك پرده نوشته یا شعارهاى انتقادى و اعتراضات گسترده مردم دیار باران را از خود به نمایش بگذارد. اما عادل یك نكته را فراموش كرده است، آنان كه حداكثر شعاع دیدشان نوك بینى است در برابر باد دیوار مى سازند و كسانى كه قدرت پردازشان وسیع است در برابر باد، بادبان مى سازند. عادل و شركا بدانند كه مردمان شهرباران دیگر نه با لوده بازى ها و متلك پراكنى هاى آنها لبخندى بر لبانشان ظاهر مى شود و نه از كم لطفى ها و كینه توزى هایشان دلگیر مى شوند. اینجا در رشت پس از هر بار تحریف ها و وارونه جلوه دادن هاى عادل، یك تلخند بر لبان دیار مردم باران نقش مى بندد و مى گویند: ماه درخشنده چو پنهان شود ، شب پره بازیگر میدان شود!

 

نگارنده: رادنی دیدار

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 5 مهر 1392 :: نویسنده : آرمان غریبی نیا
یکشنبه 4 تیر 1396 11:53 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن
دلنشین اصل آیا نه نشستن درست با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به
من مؤمن اما فقط برای while. من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و
شما خواهد را سادگی به پر کسانی که
معافیت. در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا
بود در گم.
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:48 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آیا
واقعا حل و فصل درست با من پس از برخی
از زمان. جایی درون پاراگراف شما
موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که
کوتاه. من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام
من می قطعا بود در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آرمان غریبی نیا
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی